Často kladené otázky
AKÉ JE PORADIE DIELOV U DVOJSTUPŇOVÉHO VPUSTU?
Strešný vpust je vždy ako spodný diel (preto má v názve vonkajší priemer pre napojenie na nadväzujúce dažďové potrubie) a nadstavec vpustov sa osadzuje vždy do vpustu (hrdlo vpustu, teda jeho horná časť je univerzálna cca 130 mm a nezáleží na tom, či je vpust DN 70, 100 alebo 125 – nadstavec vpustu ide vložiť do týchto priemerov). Opačne to nie je možné.
ODTEKÁ VODA MEDZI VPUSTAMI NADSTAVCOM?
Neodteká, do hrdla vpustu musí byť vždy vložené tesnenie pre prípad intenzívnych dažďov, kedy sa zahltí dažďové potrubie a voda by spätným vzdutím mohla vniknúť do vrstvy tepelnej izolácie. Pre odtok vody z parozábrany máme priamo špeciálny výrobok, samostatný malý vpust umiestnený vedľa dažďového zvodu, s detekčnou priehľadnou bankou a spätnou klapkou, ktorá chráni celý systém proti vzdutiu vody.
PREČO SA POUŽÍVAJÚ DVOJSTUPŇOVÉ VPUSTY, KEĎ SA NEPOUŽÍVAJÚ K ODTOKU SPODNEJ VRSTVY?
V priebehu výstavby slúžia ako spoľahlivé provizórne odvodnenie (nasledujúce vrstvy strešného plášťa sa môžu realizovať pokojne o pol roka neskôr). Pre samotnú stavbu majú význam ako spoľahlivé napojenie na vrstvu parozábrany, parozábrana teda nie je v mieste osadenia vpustu perforovaná a nemôže tu vzniknúť vlhkostná porucha.
KTORÝ DIEL JE VYHRIEVANÝ?
Vyhrievaný je spravidla vpust (spodný diel), a to z dôvodu ľahkého privedenia prívodného kábla pod strop, kde ho ďalej napájajú elektrikári. Vyhrievanie horného dielu vieme zabezpečiť, ale prináša to zbytočné technické problémy s tým, ako prívodný kábel priviesť pod strop.
AKÁ JE MINIMÁLNA VÝŠKA TEPELNEJ IZOLÁCIE MEDZI VPUSTOM A NADSTAVCOM?
Minimálna výška tepelnej izolácie v mieste vpustu je 40 mm. U menšej vrstvy tepelnej izolácie už nadstavec – vzhľadom ku konštrukcii – zasunúť nemožno.
AKO FUNGUJE VYHRIEVANIE VPUSTOV?
Samoregulačné vpusty sú vybavené polovodičovým systémom vyhrievania a svoj výkon si regulujú v závislosti na teplote okolia, ale nevedia sa samy úplne vypnúť. Užité napätie je 230 V / 50 Hz, teda nie je potreba pre zapojenie zakúpiť drahý transformátor.
AKÉ SÚ MOŽNOSTI ZAPOJENIA VYHRIEVANÝCH VPUSTOV?
- zapojenie na stálo bez vypínača (neodporúčame, odber elektrickej energie aj v lete)
- ručný vypínač, ktorým prerušíme fázu a tým prívod elektrickej energie počas letného obdobia
- časová zásuvka (ročná)
- termostat, ktorý je ideálne nastaviť v rozsahu +3 °C až -10 °C, prípadne ak sa dá nastaviť iba jedna teplota, tak na hodnotu +3 °C. V praxi to znamená, že akonáhle klesne teplota pod 3 °C, termostat spustí vyhrievanie vpustov a zamedzí zamrznutiu v rizikových teplotách okolo 0 °C.
AKÉ SÚ MOŽNOSTI DOPLNKOVÉHO VYHRIEVANIA VPUSTOV?
Pre prípad, keď je osadený strešný vpust nevyhrievaný, netreba strešný vpust zameniť za vyhrievanú variantu, ale stačí si dokúpiť vyhrievaciu sadu. Táto sada obsahuje samoregulačný vykurovací kábel pre striedavé napätie 230 V / 50 Hz (dĺžka vykurovacej časti 0,4 m, respektíve 0,6 m u variantov XL, dĺžka prívodného kábla 1,5 m), 2 ks plastových montážnych pások pre fixáciu kábla k telu vpustu a hliníkovú lepiacu pásku pre obmedzenie tepelných strát.
MÁ VYKUROVACÍ KABEL NEJAKÉ ČIDLO?
Kábel žiadne čidlo nemá, svoj výkon reguluje pomocou polovodičovej vrstvy v závislosti na teplote okolia.
AKÝ JE ROZDIEL MEDZI ZÁPACHOVOU KLAPKOU A SIFÓNKOM?
Klapka je určená do miest s voľnou cirkuláciou vzduchu (vonkajšie terasy a balkóny). Klapka nemá 100% účinnosť, má vyššiu odtokovú kapacitu ako sifónek a nižšie riziko zanesenia.
Sifónek je určený do uzavretých priestorov a miest, kde je nutná 100% účinnost protizápachového opatrenia. Sifónek má 100% účinok, nižšiu odtokovú kapacitu ako klapka a vyššie riziko zanesenia nečistotami.
PASUJÚ TERASOVÉ DOPLNKY TOPWET DO STREŠNÝCH VPUSTOV A NADSTAVCOV?
Áno, všetky terasové doplnky sú plne kompatibilné s vpustami terasovými, klasickými vpustami strešnými aj nadstavcami pre strešné vpusty.
JE MOŽNÉ VYROBIŤ TESNIACE MANŽETY – TVAROVKY PRE PRESTUP HYDROIZOLÁCIOU Z PVC FÓLIE AJ V ODTIENI RAL?
Tesniace manžety možno pri odbere väčšieho množstva vyrobiť aj v odtieni RAL. Preto, aby sme predišli farebnému nesúladu jednotlivých výrobcov, je najlepším variantom ten, že si zákazník dodá fóliu v požadovanom odtieni sám. Požiadavky na fóliu sú také, že musí ísť o fóliu bez výstužnej vložky (tzv. detailová fólia).
MOŽNO VYROBIŤ KOMÍNIKY, ODVETRANIE KANALIZÁCIE, PRESTUPY PRE KÁBLE V ODTIENI RAL?
Telo týchto výrobkov je vyrobené z materiálu Polyamid – PA6. Samotný plast vo výrobe neprefarbujeme, základná farba je biela. Je možné opatriť prvok PRIMER náterom a potom farbou na plasty v požadovanom odtieni RAL. Najlepším riešením je aplikácia farby priamo na stavbe, predíde sa tým problémom s tým, že sa prvok odrie neodbornou manipuláciou a farebný náter sa tým poškodí.
EXISTUJE VPUST, KTORÝ SA DÁ OSADIŤ DO ÚZKEHO ŽĽABU?
Pre osadenie strešného vpustu do žľabu možno vykonať vo výrobe úpravu vpustu takú, že sa zmenší veľkosť kotevnej dosky vpustu z rozmeru 330 mm na 180 mm. Tento typ výrobku nie je skladom a vyrába sa na zákazku, preto je nutné túto požiadavku spresniť už pri objednávke.
MUSIA SA VPUSTY KOTVIŤ?
Telo vtoku musí byť vždy pripevnené v nosnej vrstve, inak by saním vetra mohlo dôjsť k vytrhnutiu vpustu z napojovaného potrubia. Výnimkou sú prípady, kedy je dvojstupňový vpust a je použité lepených a priťažovaných sytémov – potom sa nadstavec kotviť nemusí, pretože by to nemalo zmysel.
PREČO SÚ VPUSTY Z POLYAMIDU?
Polyamid je tuhý plast znášajúci vysokú záťaž, veľmi dobre obrobiteľný. Výrobná technológia garantuje výrobok o vysokej húževnatosti, s dobrými klznými vlastnosťami, s vysokou odolnosťou proti oteru a dobrou chemickou stálosťou.
PREČO NIE SÚ LAMELY AŽ DOLE U OCHRANNÉHO KOŠA?
Lamely nového ochranného koša nie sú až do spodnej časti z dôvodu, aby sa zvýšila samočistiaca schopnosť ochranného koša a malé nečistoty ako malé listy a pod. mohli voľne odtiecť do kanalizácie a kôš zachytil len nečistoty, ktoré by mohli kanalizáciu upchať.
INTEGROVANÁ MANŽETA HYDROIZOLÁCIE A JEJ ZÁKLADNÉ VÝHODY OPROTI SKRUTKOVACÍM PRÍRUBÁM?
U vpustov s integrovanou manžetou je manžeta hydroizolácie pevne zalisovaná medzi telo vpustu a hornú prírubu a oba diely sú pevne zvarené pomocou ultrazvuku. Všetok proces napojenia prebieha priamo vo výrobe a výrobca za vodotesnosť tohto kritického detailu preberá všetku zodpovednosť.
Pri montáži je potom výhodou, že odpadá skrutkovanie vpustu dohromady, ale vpust sa vytiahne z krabice a rovno osadí do montážneho otvoru, prikotví sa a zavarí sa manžeta.
U vpustov so skrutkovacou prírubou výrobca dodáva vpust ako niekoľko samostatných prvkov a vzájomné spájanie prebieha priamo na stavbe a veľmi často dochádza k chybám. Vpusty sa skrutkovacou prírubou sa môžu nedostatočne dotiahnuť alebo naopak pretiahnuť a pri obojím môže dôjsť k zatečeniu do skladby strechy. Aj v prípade, že sú skrutky utiahnuté správne, sa u vpustov musí mimo kontroly a čistení ochranných košov kontrolovať aj dotiahnutie skrutiek.